mikrofaktoring

Gotówka z faktur czyli faktoring dla małych firm

Używanie faktoringu zapewnia podtrzymanie bezpieczeństwa płatniczego jak i budowanie przewagi nad rywalami rynkowymi, dzięki znacznej elastyczność w kontaktach biznesowych. Mikrofaktoring wspaniale wzmacnia przyrost sprzedaży w małej firmie – bez którego żadna firma nie będzie rosnąć.

Co to jest faktoring

Faktoring jest usługą stworzoną dla przedsiębiorstw stosujących lub zamierzających wykorzystywać kredyt handlowy w stosunkach biznesowych ze swoimi klientami. Poza finansowaniem firma faktoringowa zwykle dostarcza pakiet specjalnych usług. Faktoring jest usługą bardzo złożoną, która integruje finansowanie z zarządzaniem należnościami, w następstwie tego na jej koszt ma wpływ dużo szczegółów. Na koszty faktoringu składają się prowizje, odsetki dodatkowo czasem wielorakie opłaty uzupełniające. Mikrofaktoring jest odmianą faktoringu przystosowana do specyfiki małych firm.

Faktoring jest nie tylko z zdecydowanie bardziej elastycznym od kredytu obrotowego środkiem finansowania aktualnej aktywności, natomiast także z większym stopniu dostępnym. Odmowa banku udzielenia przedsiębiorstwu kredytu obrotowego nie skreśla możności na wsparcie poprzez faktoring. Jest to możliwe bowiem inaczej niż w kredycie bankowym, włączenie faktoringu nie wymaga od przedsiębiorstwa posiadania zdolności kredytowej czy dodatkowych zabezpieczeń – kluczowym zabezpieczeniem w faktoringu są przedstawiane poprzez firmę faktury.

Warunki skorzystania przez przedsiębiorstwo z faktoringu

Poza przedsiębiorcami prowadzącymi jednoosobową aktywność gospodarczą z mikrofaktoringu korzystać mogą oczywiście także przedsiębiorstwa zaaranżowane w postaci spółki cywilnej czy firmy prawa handlowego. To rozwianie, które mogą wykorzystywać także większe korporacje, przy czym w takim razie ograniczeniem będzie przyznawany korporacji przez bank dopuszczalny pułap finansowania.

Przewodnim wymogiem skorzystania przez przedsiębiorstwo z faktoringu jest prowadzenie sprzedaży (towarów względnie usług) z odroczonymi terminami płatności – stałym klientom. Przy czym faktoringiem będą mogli zostać objęci tylko wiarygodni partnerzy – wypróbowani i zaaprobowani prze faktora.

Żeby otrzymać pozytywną decyzję instytucji faktoringowej przedsiębiorstwo musi przekazać informacje dotyczące prowadzonej aktywności oraz zwyczajne dane o kondycji finansowej. Faktorzy przed rozpoczęciem współpracy rozważają strukturę należności i zobowiązań przedsiębiorstwa, koncentrując atencję na przyznawane terminy zapłaty jak i punktualność wywiązywania się kontrahentów ze zobowiązań. Preferowanymi poprzez firmy faktoringowe abonentami są kontrahenci, z którymi istnieje poprawna historia współpracy.

Duża różnorodność

Zasadnym warunkiem skorzystania z faktoringu będzie także zakomunikowanie kontrahentom i uzyskanie ich zgody na cesję wierzytelności. O ile partner uparcie nie daje tymczasem aprobaty na cesje – to z reguły powstrzymuje to wykorzystaniu faktoringu. Przedsiębiorstwo może ewentualnie pomyśleć wtenczas o faktoringu ukrytym, lecz dostęp do tej usługi jest bardzo ograniczony.

Dla małych firm faktoring jest ciekawym, lecz wielowymiarowym produktem finansowym. Efektem, czego jest znaczna rozmaitość wśród propozycji korporacji faktoringowych. Każda spółka koniecznie musi być zidentyfikowana indywidualnie. Należy uwzględniać specyfikę prowadzonej aktywności gospodarczej, tudzież potrzeby i wymogi faktora. Wówczas dopiero można przebrać propozycję, która w optymalny sposób spełni oczekiwania przedsiębiorstwa.

Only registered users can comment.

 1. Dobry tekst. Faktoring to często najlepsze rozwiązanie dla przedsiębiorców, w wielu wymiarach prowadzenia działalności.

  1. Zgadzam się. Widać skuteczność po tym, że co raz więcej osób prowadzących działalność decyduje się na wzięcie go.

   1. jest teraz wiele ofert, ale nie można dać się omamić i warto wybierać, bazując na opiniach i poleceniach zaufanych osób.

     1. Dobre opinie są o Idea Money, to duży zewnętrzny faktor. Sprawdź sobie ich ofertę

    1. zdecydowanie w wielu przypadkach odradzam kredyt i sugeruję wziąć pod uwagę faktoring, ale tylko ten zewnętrzny. Mniej formalności, mniej wymagań, prosty system

   1. ja sam szukam pomocy faktoringowej ale w sumie nie wiem od czego mam zacząć te poszukiwania, google nie mówi za dużo konkretnego

   1. myslę o idea money bo najwięcej o nich słyszałem, ale nie mam żadnych doświadczeń, więc trochę ciężko podjąć decyzję

    1. Mój kumpel ma ich jako faktora, jest zadowolony. Myślę, że tu zawsze będzie ciężko jeśli chodzi o podjęcie decyzji- zwłaszcza, że wcześniej nie korzystałeś z faktoringu…najlepiej wybrać faktora o którym wiesz/słyszałeś/czytałeś najwięcej dobrego i który dobierze ofertę tłumacząc dokładnie warunki tak myślę

 2. kluczem jest dobry doradca. Taki który będzie wspierać, tłumaczyć, ale też wyręczy w tych najtrudniejszych działaniach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *