leasing

Leasing nie tylko dla transportu

Jeżeli prowadzisz przedsiębiorstwo, to nie tylko auto, natomiast faktycznie wszystkie ważne sprzęty a nawet nieruchomości możesz wziąć w leasing. Niezwykle często leasingowane są branżowe maszyny, linie produkcyjne, drukarki czy wyposażenie biurowe. Leasing jest umową cywilnoprawną pomiędzy dwoma podmiotami: leasingobiorcą (korzystającym) i leasingodawcą (finansującym). Jest to odmiana dzierżawy środków trwałych ewentualnie posiadłości, która stwarza możliwość ich używania bez konieczności ich nabycia.

Obiektem umowy leasingu mogą być rzeczy ruchome m.in. samochody, urządzania i narzędzia, linie produkcyjne, komputery czy inny sprzęty i nieruchomości. W rzeczywistości przedmiot umowy leasingu zależy od tego, w jakiej branży działa leasingodawca. Warto wiedzieć, że obiektem leasingu może być nie tylko rzecz nowa, jakkolwiek także użytkowana. Z leasingu niejednokrotnie korzystają przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność. Myślą jak zmniejszyć wydatki, których na sam początek prowadzenia działalności jest naprawdę sporo, a środek transportu stanowi ich istotną część.

Kredyt a leasing

Przewagą kredytu nad leasingiem jest alternatywa zaciągnięcia kredytu na kompletnie dowolny cel biznesowy. Gotówkę możesz przeznaczyć nie tylko na nowy środek trwały, natomiast też na inwestycje, remont czy bieżące wydatki spółki. W wypadku leasingu posiadaczem leasingowanego środka trwałego do momentu jego okupu zostaje firma leasingowa. Przy finansowaniu tego samego środka trwałego kredytem, z sekundą parafowania umowy posiadaczem staje się firma. Leasing nie zawsze jest najlepszym finansowo wyjściem. Niestety nie ma bezdyskusyjnej odpowiedzi na kwestię, czy pożyteczniej wziąć środek trwały w leasing, czy na raty, czy kupić go jeszcze inną drogą.

Jest wiele rodzajów leasingu kluczowe to: leasing operacyjny (bieżący) i leasing finansowy (kapitałowy). Różnią się one w zależności od tego, co jest obiektem leasingu, a także tego, jak skonstruowana jest umowa, kto może stać się jej stroną tudzież jakie obie strony mają prawa i obowiązki względem przedmiotu leasingu. Gdy zapłacisz ostatnią ratę za leasing, masz konkretny termin na przedsięwzięcie kolejnych działań. Musisz zdecydować, czy chcesz okupić leasingowany środek transportu. Jeśli zdecydujesz, iż tak dostaniesz fakturę sprzedaży obiektu leasingu.

W jaki sposób wyłowić odpowiedni leasing?

Jak wyselekcjonować propozycję leasingu? Kluczowym kryterium, które musisz wziąć w rachubę, powinno być to, czy rzeczowa propozycja realizuje potrzeby. Nie porównuj ze sobą propozycji o różnym terminie trwania umowy czy innej wysokości opłaty wstępnej. Najlepiej będzie, kiedy skorzystasz z porównywarki ofert i na tych samych, ciekawiących parametrach sprawdzisz koszty przynajmniej paru propozycji.

Leasing nie koniecznie zawsze jest najlepszym finansowo rozwiązaniem. Niestety nie ma bezsprzecznej odpowiedzi na pytanie, czy taniej wziąć samochód w leasing, czy na kredyt, czy kupić go nawiasem mówiąc inną drogą. Wiele zależy od tego, czy zamierzamy wykupić środek trwały po upływie umowy, a także od stawek: źródłowej tudzież wykupu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *