zarządzanie należnościami

Skuteczne administrowanie należnościami wytłumaczeniem powodzenia firmy

Administrowanie należnościami to proces, który prowadzi do zapobieganie przedawnieniu należności a także ich wydajne odzyskiwanie. To bardzo istotne, dlatego, iż budżet zamrożony w nie odzyskanych należnościach blokuje fundusz obrotowy firmy i negatywnie emanuje na jej płynność gotówkową.

W jaki sposób troszczyć się o swój fundusz?

Wydajne dysponowanie należnościami to proces, na który składają się działania, jakie należy podjąć na kroku profilaktyk, monitoringu i windykacji. Należność, która oddziałuje na nasze konto po fazie dystrybucji produktu albo zrealizowaniu usługi, jest pointą ciągu dotychczasowych postępowań, jak chociażby fabrykacja i dystrybucja produktu, produkowanie usługi, tworzenie taktyki oszczędnościowej, procesów negocjacyjnych i wielu innych. Aczkolwiek nie dniami i nocami dosadnie po wywiązaniu się z umowy odbieramy za nią honorarium. Niekiedy klient względnie firma z którą współpracujemy zwalniają spłatę należności. Jeśli zajdzie do przeterminowania się faktury, wypada wydajnie ją windykować. Opcjonalnie już wcześniej zabezpieczyć się przed taką możliwością i zorientować się, czy wchodzi w grę faktoring czy cesja dla innego podmiotu.

Ażeby przeszkodzić takim sytuacjom, na pewno na etapie wyboru partnerów musimy przyuważyć na ich możliwości spłaty ew. zadłużenia. Jeżeli zdecydujemy się na system kredytowania kontrahentów, powinno się zarówno nazwać rozważnie wszelkie warunki. Stan spłat należności powinno się nieprzerwanie monitorować. Z pomocną dłonią może nadejść nam dodatkowe oprogramowanie, które dopuszcza m.in.. na automatyczne oznaczanie faktur, których termin płatności przychodzi oraz generowanie list faktur, których termin przelewu na pewno minął. Dużo firm informatycznych oferuje takie rozwiązania, dedykowane konkretnie zarządzaniu należnościami. Inwestycja w przykładowy z takich softów jest wybornym rozwiązaniem, jeśli biznesmen chce mieć pełną kontrolę nad należnościami i zamierza uniknąć ewentualnej straty płynności pieniężnej.

Jak odebrać spóźnione należności?

Bez względu od rozmiaru i sfery aktywności gospodarczej cykliczne wpłaty należności wyznaczają podwalinę działania. Brak regularności, a na domiar złego całkowity brak wpłat non stop wywołuje w przedsiębiorstwie wielkie dylematy.

Instrumentem, żeby tego minąć jest zabezpieczenie należności. Wyzwala ono co prawda pewne koszty, ale w pewnym sensie zabezpiecza firmę przed utratą płynności finansowej. Nagminnie same maile i telefony do odbiorców nie wystarczą. Możemy też polecić odzyskanie naszych należności zewnętrznym podmiotom, dla przykładu zwrócić przeterminowaną należność zewnętrznej egzekucji względnie korzystać z faktoringu.

Korzystając z faktoringu błyskawicznie dostajemy środki walutowe biorące się z zawartej transakcji sprzedaży. Dzieje się tak z tego powodu, że faktor przekazuje nam w formie zaliczki wcześniej wynegocjowany procent należności (najczęściej do z grubsza 80% wysokości faktury). Faktoring pełny niweluje też ryzyko potencjalnej niewypłacalności klienta – ryzyko przenosi się na faktora.
Sprawne zarządzanie należnościami to istota efektywnego dysponowania firmą, niezależnie od jego rozmiaru i branży. Warto z tej przyczyny poświęcić temu zagadnieniu atencję i wejść w komitywę z wszystkimi możliwościami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *