zabezpieczenie firmy

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwymi klientami?

Jest to przewodnia przyczyna zmartwienia każdego przedsiębiorcy, zwłaszcza tego początkującego. Niefortunnie, nieuczciwi interesanci trafiają się wszędzie, a niemożliwość odebrania swojego uposażenia niejednokrotnie powoduje, iż płynność finansowa się kończy. Bardzo dużo przedsiębiorców nie może zapoczątkować drugiego zlecenia, bo normalnie nie ma gotówki na nabycie ważnych półproduktów lub surowców do produkcji. Zanim dojdzie do windykacji wskazane jest zawczasu zabezpieczyć się przed podstępnymi interesantami.

Podpisanie umowy

Sygnowanie kontraktu to podstawowy sposób na ubezpieczenie własnego biznesu. Jest to możliwe jednakże w wypadku znacznych zleceń – w wypadku małych, jednorazowych raczej się nie da, albowiem wysoce przedłuża czas realizacji. Wypełnienie wszystkich formalności jest w tym momencie dość czasochłonne. Można w takim przypadku wysłać do interesanta blankiet zlecenia, na którym będą wszelkie niezbędne dane i podpis klienta. To jest potwierdzenie w razie niespłacania zobowiązań.

Wymaganie przedpłaty z góry

Zaliczkowanie czy wprost płacenie za zamówienie w formie zaliczki jest niezwykle rozpowszechnionym sposobem. Wpłacenie zaliczki nie ręczy, że odbiorca uiści całą kwotę, lecz choć wielce amortyzuje szkodę. W dodatku, po takim wymaganiu będzie można zweryfikować petenta. Jeżeli się na to nie zgodzi, wskazane jest przemyśleć rozpoczęcie współpracy z nim, względnie zaproponować mu inną odmianę zlecenia.

Pieczęć windykacyjna

Ostateczność to windykacja wprawdzie na początku warto wypróbować pieczęć prewencyjną. To tani i efektywny sposób na skłonienie swoich odbiorców do punktualnych przelewów. Pieczęć windykacyjna, na ogół zamieszczana jest na fakturach sprzedaży z odwleczoną wpłatą. Stanowi ona przekaz, powiadamiający odbiorcę faktury o tym, jakie skutki powiązane są z spóźnieniami w płatności. To usługa oferowana przez firmy windykacyjne. Oznajmia odbiorcy, iż w wypadku zaistnienia wierzytelności względem firmy, dług i potrzeba jego wyegzekwowania, zostaną przekazane do windykacji.

Faktoring

Faktoring to ciekawy sposób na zabezpieczenie się przed nieuczciwymi delikwentami. Na tą usługę mogą zdecydować się przedsiębiorstwa, które parafowały wcześniej umowę z kontrahentem. Polega to na scedowaniu faktury instytucji faktoringowej albo bankowi, który świadczy takie usługi. Biznesmen na dzień dobry w takim przypadku otrzyma pieniądze, za faktury o odroczonym terminie spłaty. Dla płatnika głównie nie ma różnicy – może on oddać dług w wyznaczonym terminie i nie ponosi jakichkolwiek wydatków. Dla właściciela przedsiębiorstwa jest to nieocenione rozwiązanie – poprzez to problem niewypłacalnych kontrahentów rozwiązuje w znacznej części firma faktoringowa. Faktoring jest opcją dobrą dla wszystkich przedsiębiorstw.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *