odszkodowania w firmie

Ubezpieczenia i odszkodowania w firmie

Posiadanie samochodu czy też innego pojazdu mechanicznego wiąże się z nieuniknionymi wydatkami. Zaliczamy do nich przede wszystkim koszty eksploatacji pojazdu, amortyzacji i kwestie prawne. Rozumie się przez to okresowe badana techniczne pojazdu oraz obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Brak ubezpieczenia, nawet przez nieznaczny okres czasu, skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi, kiedy to Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakłada na właściciela pojazdu karę za brak ważnej polisy. Jeśli mamy firmę i flotę samochodów, to bywa, że umyka nam koniec ubezpieczenia jednego z pojazdu i zostajemy zaskoczeni niemiłym pismem od wspomnianego wyżej podmiotu regulującego kwestię ubezpieczeń.

Aby tego uniknąć zaleca się powierzenie tej czynności kancelarii prawnej, która powinna reprezentować firmę na zewnątrz. Oczywiście można wierzyć we własne możliwości, jednak w przypadku błędu – nie tylko z polisą – konsekwencje są poważne. Należy zauważyć, że przedsiębiorca w stosunku z innymi przedsiębiorcami nie jest tak mocno chroniony jak konsument, a to oznacza, że zazwyczaj ponosi pełne negatywne konsekwencje, chociażby błędu w umowie typu: „sprzedaje za cenę 100 zł” zamiast „sprzedaje za cenę 1.000 zł”. Pacta sund servanda i tyle w temacie.

Działalność firmy to również odpowiedzialność za inne błędy. Nie jest dobrze wierzyć, że nigdy nie popełni się błędu. Słusznie mówi się, że nie myli się jedynie ten kto nie robi nic. Weźmy na przykład sytuację nieodśnieżonego na czas, a później oblodzonego wejścia do siedziby firmy i następczego upadku klienta. Nie dość, że stracimy klienta, to jeszcze czeka nas konieczność zapłaty odszkodowania i zadośćuczynienia i nierzadko są to kwoty rzędu wielu tysięcy złotych. Do tego dochodzą też obowiązki wynikające z zawartych przez nas umów w przypadku uzależnienia realizacji danego zadania od dostarczenia na czas koniecznych materiałów np. budowlanych. A co już mówić o całkowitym niezawinieniu w przypadku klęsk żywiołowych.

W takiej sytuacji niezbędne jest ubezpieczenie firmy od odpowiedzialności cywilnej. Poczucie bezpieczeństwa za stosunkowo niewielką kwotę, jest niezbędne dla sprawnego prowadzenia firmy. Dokładając do tego sprawną obsługę prawną, możemy być pewni, że nasze zabezpieczenie interesów stoi na najwyższym możliwym poziomie. Przedsiębiorca powinien rozważyć, ile tak naprawdę może zyskać, naprawdę niewielkim w stosunku do zysków firmy i oszczędności z tytułu powyższych zabezpieczeń, kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *